Rozhovor s kapelou Rybičky 48

15. července 2008 v 18:39 | rybickyTom |  Rozhovory

Je tomu tři měsíce, co tříčlenná kapela z Kutné hory vydala svou druhou desku s názvem AMORES PERROS, VOE! a nyní již začínají pracovat na nové desce a dokonce uvažují o DVD živáku. Za sebevědomím Kuby, Petra a Ondry stojí především fanoušci, kteří jim svou přízeň dávají najevo jak hojnou účastí a divokým kotlem na koncertech, ale také podporou v nejrůznějších hitparádách.

Váš klip k písni OOOU! Byl na YouTube shlédnut více než 130 tisíckrát za pouhé tři měsíce, pětkrát po sobě jste vyhráli hitparádu ESA, pokračujete v turné k nové desce AMORES PERROS, VOE!, která vyšla v první jarní den… Zdá se, že jste na vrcholu. Cítíte to tak, nebo máte ještě vyšší cíle a ambice?
Kuba: Na vrcholu? Já doufám, že ne. Máme pořád stejný zápřah s koncerty a každý spoustu své práce v našem rodném městě, takže to nějak nepociťujeme. Samozřejmě víme, že se vyhrálo to ESO, a že klip k písni OOOU měl celkově úspěch. Je to vidět i v klubech a na festivalech, že chodí více lidí a znají skoro celou novou a bývalou desku… Je to krásná věc, ale určitě nemůžeme být spokojeni, protože nespokojenost je to co vás žene dál. Momentálně už pracujeme na nové desce… zatím jenom velmi hrubě, ale chceme aby byla zase o krok lepší a tak už mírně skládáme teď.
Petr: Cíle máme stanovené tak vysoko, abychom jich nikdy nedosáhli.

Mnoho lidí konkrétně vaši píseň OOOU! nechápe, respektive ji pochopila přesně opačně než jste ji zamýšleli. Děláte si legraci z lidí, kteří se považují za opravdové punkáče, styl, který "nic neřeší", přesto tito vaši kritici sami "skutečnými" punkery nejsou. Spíše se snaží tak vypadat a říkají co "opravdový punker" musí nosit a jak se musí chovat. Mrzí vás to? Nebo jak se k tomu stavíte?
Petr: Píseň je nasměrovaná proti čtrnáctiletým pseudo-revolučním "punkerům" kteří vidí revoluci ve vztyčeném prostředníku. Že to nepochopí občas i dospělý punker, je smutné, ale je to tak. Borci, proti kterým je to nasměrované, totiž mají dnes číro a zítra budou nosit mikinu skatového typu, protože tak přijde oblečený Karel ze třídy a ten určuje směr…
Vy se za punkáče nepovažujete. Kuba říká, že hrajete "hard pop" a na nic si nehrajete. V Americe se tento styl muziky nazývá pop-punk a je daleko rozšířenější než u nás. Myslíte, že se i situace u nás změní?
Petr: Hard-Pop je krásná legrace a zároveň naše oblíbená odpověď na otázky redaktorů, co že to vlastně hrajeme… Za punkáče se rozhodně nepovažujeme.
Kuba: Česká kultura a hlavně muzika je sto let za opicemi. Může za to 40 let uzavřených hranic. I v Německu jsou v tom o hodně dál. Jediný, kdo byl v československé kotlině nadčasový byla dnes už nehrající kapela Iné kafe. My si rozhodně nemyslíme, že jsem to nejlepší co český pop-punk nabízí, ale prostě se nám to nějakým způsobem povedlo a posunulo. Jsme z garáže o kousek dál. Ale teď tu odpovídám na otázky a parta několika kluků to drtí u táty v obýváku a za rok nás strčí do kapsy. (smích)

Veřejnost vás zná jako divochy urvané ze řetězu, kteří si užívají večírků a jiných rozkoší. Přitom Ondra je prý věřící a chodí pravidelně do kostela. A to i během koncertů. Považujete se za divochy nebo neviňátka?
Petr: Asi ani tak ani tak. To s Ondrou je pravda, a proto si ho taky vážíme. Málokdo by tohle dokázal. Je pravda, že dokážeme na nějakém večírku pít až do rána a nevyhneme se ani věcem jako je decentní tanec na stole, kde naše nejtajnější místa zakrývá pouze stokoruna. Ale ruku na srdce, komu se tohle občas nestane?

Jste velmi žádaní, letos snad není festival, kde byste nehráli. Ukážete se i na O2 Sázavafestu v Kácově, na který jste se museli před několika lety probojovat prostřednictví soutěže O2 Sázavafest Battle. Jak na tuto dobu vzpomínáte?
Petr: Na tu dobu vzpomínáme moc rádi, protože v tom roce jsme začali spolupráci s naším nynějším manažerem Martinem Řehořem a ta první bitva byla takovým naším prvním velkým úspěchem. Byla to doba, kdy nebyl jediný den, aby nepřinesl něco nového.

Dalo by se říci, že jste hodně dobří přátelé s kapelou Divokej Bill a Medvěd009. Neuvažovali jste nad tím, že byste vyrazili na společné turné?
Kuba: S některými kluky z Billa se známe dobře, ale myslím, že kluci už jsou trochu někde jinde. Vedle Chinaski a Kabátů je to asi jedna z největších kapel. Mohou si vybírat. Nebránil bych se tomu jet s nimi tour… Vidělo by nás víc lidí a byla by sranda. S kluky z Medvědů jsme dokonce něco řešili, že se možná pár společných koncertů pojede na podzim.

Říká se, že po vydání desky si člověk uvědomí, co na ni chybí, nebo co by udělal jinak. Říkali jste, že už sbíráte inspiraci pro další album? Máte už nějaké písničky?
Petr: Už se něco rýsuje, ale od vydání desky Amores Perros, voe! byl takový shon, že nebylo moc času. Máme pár nápadů, které chceme během prázdnin dát do rozumné formy, udělat aranže, a během zimy bychom rádi něco natočili. Dali jsme si předběžný termín příští září, ale jestli to vyjde se ještě uvidí…

A neuvažujete o vydání DVD s živým koncertem například z již zmíněného O2 Sázavafestu, který se stal jakýmsi vaším mateřským festivalem?
Petr: Živák by byl super, párkrát jsme se o tom bavili, ale myslím si, že jakýkoliv festival znamená koncert dost narychlo, nemůžeš si připravit technické detaily nebo doprovodné efekty, protože tam na to není čas. Určitě ale chceme do budoucna uskutečnit speciální koncert se vším všudy, kde bychom zahrály dvojnásobný set a z toho sestřihly DVD živák.
zdroj: rockmag.cz
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama