Rybičky 48: „Partu takovejch tří magorů by dohromady už nikdo nedal!“

21. prosince 2008 v 9:42 | rybickyTom |  Rozhovory

Jsou tři, jsou z Kutné Hory a... Jak je stručně popsat? Jsou úplně jiní. Není to však žádný kalkul, jak uměle dosáhnout potřebné originality. Oni jsou úplně jiní naprosto přirozeně. Jak říká frontman, zpěvák a baskytarista Jakub Ryba: "Na nějakej kalkul my se...!" A co ještě říká o své kapele? Sweet17 vám přináší velmi nevšední rozhovor.

Jako kapela fungujete od roku 2002. Do pozice, ve které jste teď, jste se ale nedostali přes noc. Co podle vás byl ten zlom, že se o vás začala zajímat širší veřejnost a média? A po jaké době fungování to bylo?
Ryby: Vyhráli jsme několik soutěží, které nás vždy posunuly o malý krůček dopředu. Větší posun nastal až s vydáním naší desky Adios Embryos! u velkého labelu. Média u nás jsou strašně konzervativní. Každý machruje, že podporuje českou muziku, ale rádia hrají jak kolovrátek songy od deseti kapel. Nám se podařilo lehce prorazit po čtyřech letech fungování.

Je pravda, že původní název byl Banánový rybičky? Jak jste přišli na ten název Rybičky 48 a co to znamená - co se pod tím skrývá?
Ryby: Ano, to je pravda. Pokud jde o náš současný název, Rybičky 48, jsme patrně jedinou kapelou na světě, o jejímž názvu rozhodli fanoušci v internetovém hlasování. Co se skrývá pod názvem? Rybičky jsou v podstatě zdrobnělina slova ryby, což jsou dvě třídy čelistnatých obratlovců s proměnlivou tělní teplotou, dělíme je na nozdraté (Sarcopterygii) a paprskoploutvé (Actinopterygii). Číslovka 48 je složena ze dvou čísel. Čtyřku najdeš mezi trojkou a pětkou, a osmičku hledej mezi sedmičkou a devítkou.

Četl jsem o vás, že se nijak netajíte tím, že hudební nápady jakoby přebíráte od zahraničních kapel Good Charlotte, Green Day apod. Není to trochu zvláštní přístup v době, kdy si každá kapela zakládá na vlastní původní tvorbě?
Ryby: O tom, že se necháváme inspirovat cizími kapelami, není sporu. My se tím netajíme, protože nechceme dělat z lidí idioty. Poslechni si jakoukoli českou kapelu a stoprocentně tam najdeš něco, co už jsi někde slyšel, a pak je jen na té kapele, zda to přizná, nebo si bude hrát na nejoriginálnější z originálních a bude ze svých vlastních posluchačů dělat blbce.

Na druhou stranu texty jsou čistě z vaší dílny. Většina z nich je dost odvážných, chvílemi i vulgárních. Inspirují vás k těm textům nějaké skutečné situace, nebo jsou to jen bouřlivé výplody fantazie se skutečností nijak nesouvisející?
Ryby: Drtivá většina textů souvisí s tím, co jsme prožili nebo prožíváme. V písničkách jsou i naše sny, se kterými se ráno probudíme, aniž bychom věděli, odkud se vzaly. Zpíváme o tom, co prožíváme, jen tak si myslíme, že je možné, aby nám lidi uvěřili. Jsou kapely, co zpívají o světaspásných moudrech. Jenže jen co slezou z pódia, tak je ti jasné, že nejde o nic jiného než o čistý kalkul. A na to my prostě se...!

V textech dost často narážíte na problémová vztahy s dívkami. I kdyby to bylo bráno s nadsázkou, trochu se divím, že dívčí publikum vůbec takové texty můžou oslovit.
Ryby: Naopak. My máme holky strašně rádi a netajíme se tím. Prostě zpíváme o tom, jak vztahové věci cítíme my, a nikdy jsme neměli problém s tím, že by nám holky naše texty vyčítaly. Nevíme, jak je to možné, ale vždycky po koncertě nalezneme s holkama velmi rychle společnou řeč.

Co máte v plánu pro nejbližší dobu a jaký máte jako kapela vlastně hlavní cíl?
Ryby: Momentálně dokončujeme jarní turné, během kterého jsme se stali nejčastěji koncertující kapelou v Čechách. Po padesáti koncertech za půl roku potřebujeme trochu klidu na reinkarnaci. Přesuneme se na tajné místo a budeme tvořit věci na novou desku, kterou budeme nahrávat na podzim. Nové CD by mělo být k mání na jaře 2008. Hlavní cíl? Prostě hrát spoustu koncertů, bavit se muzikou a zůstat pohromadě, protože partu takovejch tří magorů by dohromady už nikdo nedal.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama